مقالات, نشر

کاهش 22% چاپ کتاب در سال ۹۸

افزایش قیمت کاغذ و به تبع آن افزایش قیمت کتاب و کاهش خرید آن از سوی مخاطبان بازار کتاب را با دشواری‌های بسیاری مواجه کرده است.

 بررسی آمارهای نشر نشان می‌دهد که چاپ کتاب در آغاز سال تازه با بحران کاهش ۲۲درصدی دست وپنجه نرم کرده است. این در حالی است که پیش از این نیز خبرهایی از کاهش چشمگیر میانگین شمارگان کتاب‌ها منتشر شده بود. واقعیت آن است که هم تعداد عنوان کتاب‌ها، هم تعداد صفحات آنها و هم شمارگانشان کاهش چشمگیر را تجربه می‌کند و در مقابل بهای کتاب‌ها هر بار بیش از گذشته می‌شود.
کاهش 22 درصدی چاپ کتاب در 98
از سوی دیگر بحران کاغذ باعث شده تا وزارت ارشاد نیز تمایلی به برگزاری طرح‌های فصلی فروش کتاب نداشته باشد و سیر کاهش خرید کتاب به داستانی ادامه‌دار تبدیل شود.  بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، نگاهی به آمارهای نشر نشان می‌دهد که در فروردین ماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با کاهش ۲۲ درصدی انتشار کتاب مواجه بوده‌ایم. پیش از این نیز ناشران کمبود کاغذ را مهم‌ترین دلیل این کاهش عنوان کرده بودند. نگاهی به آمار کتاب‌های منتشرشده نشان می‌دهد در فروردین ماه امسال ۲هزار و ۶۲۴عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان شمار کتاب‌های تالیفی هزار و ۵۸۵عنوان و شمار کتاب‌های ترجمه هزار و ۳۹عنوان بوده است. همچنین ناشران تهرانی دو هزار و ۴۵۲ عنوان کتاب و ناشران شهرستانی ۱۷۲ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند. در فروردین ماه همچنین هزار و ۵۵۸ عنوان کتاب چاپ اولی و هزار و ۶۶ عنوان تجدید چاپ منتشر شده است. ناشران تهرانی ۹۳درصد، خراسان رضوی چهار درصد،‌ البرز یک درصد و دیگر استان‌ها ۲درصد از انتشار کتاب را به خود اختصاص داده‌اند. در بخش کودک و نوجوان نیز ۵۷۲ عنوان کتاب منتشر شده که نسبت به فروردین سال گذشته که ۶۷۵ عنوان کتاب منتشر شده است، این آمارها نشان می‌دهد که در این حوزه شاهد کاهش ۱۵ درصدی نشر هستیم. میانگین شمارگان کتاب‌های فروردین امسال، هزار و ۸۷نسخه بوده که در مقایسه با مدت زمانی مشابه سال گذشته ۲۷ درصد کاهش داشته؛ اما قیمت کتاب مانند سال گذشته روند صعودی را طی کرده و در فروردین ماه ۹۸ میانگین قیمت هر کتاب ۲۳هزار و ۷۱۱ تومان بوده که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته که حدود ۱۷ هزار و ۴۷۰ تومان بوده است، شاهد ۳۶درصد رشد هستیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید